Burun Estetiği Ameliyatı | Rinoplasti

Op. Dr. Murat Polat

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı

“Rinoplasti” olarak ifade edilen burun estetiği ameliyatı; burundaki şekil bozukluklarını iyileştirmek için uygulanan bir cerrahi işlemdir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun tıkanıklığına da çözüm üretmek için septoplasti, alt konka cerrahisi ve sinüzit cerrahisi (Endoskopik sinüs cerrahisi-FESS) ile birlikte uygulanabilir.

Burun estetiği (Rinoplasti) işleminin, genel sağlık durumu iyi olan 18 yaş üstü kişilerde uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Yaş altı sınırı kızlarda ve erkeklerde yüz gelişimine göre değişiklik gösterebilir.

Kişilerin burun muayenelerinden sonra, istekleri öğrenilir ve birlikte bilgisayar analizi yardımı ile kişinin yüzüne uygun burun biçimi belirlenir.

Burun estetiği operasyonu sonrasında bilinenin aksine ciddi ağrı olmaz. 3 saat sonra sıvı gıdalara başlanabilir. Göz altlarında az miktarda şişlik ve morluk oluşur ve 3 gün hafifçe artma eğilimi gösterir 4 günden sonra bunlar gerilemeye başlar.

Rinoplasti Bilgileri

Hastamız 7. gün burun sırtındaki alçının alınmasının ardından işine dönebilir. Aynı gün dikişler de alınır. Dikiş izi kalmamaktadır. 14. gün 2. kontrol yapılır.

Burun Estetiği Neden Yaptırılır?

  • Kozmetik amaçlı
  • Sağlık sorunları
  • Kemerli yapı
  • Nefes almada yaşanan sorunlar

BURUN ESTETİĞİ ÖNCESİ & SONRAKİ

Önceki ve sonraki fotoğrafları karşılaştırmak için kaydırıcıyı kullanın

Randevu almak ister misin?

(+90) 545-710-1300 numarayı arayabilir veya randevu formu formunu doldurabilirsin!

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Yaptığım operasyonları inceleyin

* Resimler, hastalarımın onayı ile yayınlanmaktadır. Resimlerin, izinsiz kullanılması yasaktır.

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Hakkında Merak Edilenler

Estetik cerrahi alanında en yaygın uygulanan ameliyatlardan biri olan Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı; hastanın nefes almasını iyileştiren, burun şeklini düzelten bir uygulamadır. Estetik burun ameliyatındaki amaç yüzün profiline uygun doğal ve ameliyat olduğu belli olmayan bir burun yapmaktır.

Burun; yüzün ortasında bulunan ve işlevsel olarak hava pasajını sağlayan, en önemli organlardan biridir. Estetik burun operasyonlarında; ameliyat sırasında bu unsura dikkat etmek oldukça önemlidir.

Eğer burun içinde işlevini yerine getiremeyen yapılar mevcut ise iyileştirilmeli ve hastanın nefes alma kalitesi yükseltilmelidir. Bunun dışında operasyonun başarı oranları hastanın cilt özelliklerine göre de değişmektedir.

Derinin kalın ya da ince olması durumunda uzman, yöntemlerini bu deri özelliklerine göre belirlemelidir. Bunun dışında kıkırdakların inceliği ve şekli, kıkırdak ve kemikte gelişen eski travmalar gibi durumların da iyileşmesi bu operasyon ile sağlanabilir.

Burun estetiği operasyonlarında kemik ve kıkırdak dokularını; deri ve mukozadan ayırarak, kemik ve kıkırdak yapılarını yeniden şekillendirme operasyonudur. Hastanın burun deliklerinden içeriye kesiler yapılır. Hastanın cildinde herhangi bir kesi izi kalmaz.

Hasta 18 yaşını doldurmuş ise, kemik gelişimi tamamlanmış ise ve ameliyata engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunu yoksa, Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatı için uygun bir aday olmaktadır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatı için başarı oranını belirleyen en önemli husus; estetik burun ameliyatından önce hasta seçiminin doğru olmasıdır.

Hastanın neden burun ameliyatı olmak istediğini bilmesi, ameliyattan beklentilerini gerçekçi tutması gerektiğini bilmesi ve doktoru ile sağlıklı bir iletişim kurabilmesi gerekmektedir.

Ameliyattan önce hastaya burnu ile ilgili yapılabilecekler aşama aşama oldukça detaylı şekilde anlatılır. Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatından sonra hastayı neler beklediği ve burnun ameliyattan sonraki şekli bilgisayar ortamında gösterilir. Ardından ameliyat hazırlığı başlar.

rinoplasti ameliyatlari

Bu aşamada ameliyat, hastanın ve burnun durumuna göre genellikle genel ya da bazı durumlarda lokal anestezi altında yapılabilir. Bu operasyon yaklaşık olarak 3 saatsürmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatı ardından burun deliklerine tampon yerleştirilir ve burun üzerine atel uygulanır. Az miktarda göz etrafında şişlik ve morluk meydana gelebilir. Bu durum normal ve beklenen bir durumdur. Morluklar iki günden sonra kendiliğinden geçmeye başlar. Hasta kısa sürede hayatına geri dönebilir. Şişlikler ise bir ay içinde gerilemeye başlar.

Ancak bu gerileme, burnun yapısına ve hastanın durumuna göre 1 yıl ile 1.5 yıl arasında sürmektedir. Burnun şekli tam olarak bu süre sonrasında oturmaktadır. Bu süre zarfında hasta sık sık kontrole çağırılır.

Burun Estetiği (Rinoplasti), mutlaka bu alanda deneyimli, vizyon sahibi ve profesyonel kişiler tarafından uygulanmalıdır. Üst düzey teknikleri bilen estetik cerrahlar tarafından uygulanan estetik operasyonlarda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Aksi halde hasta ikinci bir ameliyat ihtiyaç duyabilir. 

Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatı sonrasında gözlerin altında ve burun kökünde az miktarda şişlik ve morluk olması doğaldır. Artık özel anestezi tekniklerinin ve lokal anesteziklerin ameliyat sırasında doğru uygulanması sayesinde ameliyattan çıkarken çok az şişlik ve morlukla karşılaşıyoruz.

Bu bölgelerdeki şişlik ve morluk ameliyat sonrası 2-3 gün artma eğilimi gösterir ve çok rahatsız edici olmaz, 4. günden itibaren bunlar azalmaya başlar ve 7-10. günde morluklar, şişlikler ise 10-14. günde yok olur.

Burun destek yapılarının korunduğu ve yeniden sağlandığı sürece burun ucunda veya sırtında çökme olmaz. Burun ucu düşmesi daha çok burun ön ve sırt eğriliği bulunan ya da sadece nefes ile ilgili kapalı ameliyatlarda gereğinden fazla doku çıkarılmasına bağlı olarak ortaya çıkar ki bunun tedavisi de revizyon estetik burun ameliyatıdır.

Eski tip ekstrafor gaz (şerit bez) tamponlar modern silikon tamponlara göre hem ameliyat sonrası dönemde hem de çıkartılırken daha sıkıntılıydı. Kişiden kişiye değişmekle birlikte silikon tamponlar çıkartılırken çoğu hastanın tepkisi “o kadar da kötü değilmiş” olduğu yönünde. Tabii bunda burun içini ve septumu kaplayan dokunun ameliyatta hasar görmemesi, ek dikişlerle sabitlenmesi, kabuklanmanın az olması gibi faktörler de etkilidir.

Cerrahi tekniğin ve kendi dokularınızın izin verdiği aralıkta burun şekliniz değiştirilebilir. Elbette istediğiniz bir buruna benzer bir burun yapmak mümkün olabilir. Ancak burada önemli olan o burun yapısının size yakışıp yakışmayacağıdır. Ayrıca istediğiniz burun şekli yapılabilsa dahi burundan nefes almanızı azaltmaması gerekir.

Önemli olan size ne söylendiği değil, şikayetinizin ne olduğu. Her insanın burun içinde ve dışında kemik, kıkırdak, et vs. olması gayet doğaldır. Eğer şikayetiniz nefes almada güçlük ise bu “kemik” eğri septum (burun bölmesi) olabilir. Beraberinde burun dış kısmında eğrilik ve kemer de bulunması nadir değildir. Şikayetleriniz ve muayene sonucuna göre tedavi belirlenir.

Sürekli belirttiğim gibi, burun bir heykel hamuru değil bir bina gibidir. Bir binayı sadece çatısını alarak bir boy küçük hale getiremezsiniz. Dahası, çatısını aldığınız bina işlevsel bir bina olmaktan çıkar. Törpüleme işlemi küçük düzeltmeler dışında tek başına burun estetiği için kullanılmaz. Bu işlemi özellikle yapılan diğer işlemlere (septoplasti vs) ek uygulanan ufak bir hediye olarak görmeyin, bu konudaki tekliflere uzak durun.

Sağlık açısından ameliyat sonrası ilk 3 gün dışarı çıkmanızı bile önermem. Evinizde serin bir ortamda istirahat etmeniz en uygunu olacaktır. Başınızı öne eğmeden dilediğiniz şeyle meşgul olabilirsiniz. Tamponlar çıkarıldıktan sonra sağlık açısından dışarıya çıkmanızda, ufak tefek işler yapmanızda hatta duruma göre çalışmanızda sakınca yok ancak sosyal açıdan burun üzerinde alçı olması size biraz sorun çıkarabilir. Alçı çıkıncaya kadar su değmemesi için banyo yapamazsınız, kuaförler bu konuda size yardımcı olacak ve en azından saçlarınızı yıkayacaktır.

Alçı çıkarıldıktan sonra burun üzerine şeklin korunması ve ödemin azalması için ince bantlar koyulur. Ertesi gün yıkandığınızda bu bantlar kendiliğinden düşer. Burnunuza içme suyu çekmediğiniz takdirde istediğiniz kadar yüzünüzü yıkayabilir, yıkanabilirsiniz.

Deniz suyu burun ameliyatlarından sonra zaten önerilen bir tedavi olsa da denize girmek için 3 haftanın geçmesini tavsiye edilir. Denize girilecekse bile dalma, atlama gibi atletik girişimlerden uzak durulmalı ve güneş kremleri kullanılmalıdır. Havuz için ise en az 2 ay geçmesi gereklidir. Gözlük kullanma için de yine 1 ayın geçmesi uygun olacaktır.

Yapılan ameliyata göre değişmekle birlikte ilk burun ameliyatıysa ve özellikli bir işlem yapılmadıysa ilk ayın sonunda şişliklerin %50-60 ı geçecektir. Bir çok kitapta ve kaynakta burun şeklinin 6 ay ile 2 yıl arası son halini aldığı yazmaktadır. 2-3 ay sonunda burun son halini çoğunlukla alır. 6 aydan sonra çok fazla değişmez. Ama ikinci bir ameliyat gerekse bile 1 yılın geçmesi beklenmektedir. Süre konusunda hekiminiz daha ayrıntılı bilgi verecektir.

Tüm Operasyonlarım

Estetik ve Plastik Cerrahi Operasyonu Yaptığım Tüm İşlemler

Rinoplasti

“Rinoplasti” olarak ifade edilen burun estetiği ameliyatı; burundaki şekil bozukluklarını iyileştirmek için uygulanan bir cerrahi işlemdir.

MAMOPLASTİ

Meme büyütme işlemi meme ölçüsü normalden küçük kadınların sıklıkla başvurduğu bir estetik ameliyattır.

Otoplasti

Kepçe kulak, doğumdan veya genetik sebeplerden dolayı, meydana gelen estetik bir sorundur.

Üst Bacak Germe

Uyluk ve kalça germe ameliyatı; uyluk ve kalça bölümünde gevşemiş, sarkmış olan deri ile yağ dokusunun çıkartılması, bölgenin gergin ve düz bir hale getirilmesi işlemidir.

Vaser ve Lazer

Liposuction; karın bölgesi, bel, kalça, bacak, sırt, kol ya da boyun bölgesi gibi vücudun belirli bölümlerindeki yağ fazlalığını gidermede kullanılan popüler bir prosedürdür.

Blefaroplasti

Üst ve alt göz kapaklarındaki sarkmış fazla derilerin çıkartılması ve yağ torbalanmalarının düzeltilmesi operasyonudur.

Bariatrik Cerrahi

Vücut Şekillendirme operasyonları, vücudu istenilen forma sokarak, obeziteyi yenen hastaların istedikleri vücut biçimine kavuşmasını sağlamaktadır.

Botulinum Toksini

İşlem ile en yaygın olarak yüzün üst bölgesinde görülen ve yüz mimiklerinden kaynaklı kas hareketlerinden oluşan kırışıklıklardır.

Mamoplasti

Mamoplasti operasyonu ile yağ, meme dokusu ve deri çıkarılır; memeler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale gelir.

Face Lift - Neck Lift

Yüz ve boyun germe operasyonları birlikte veya ihtiyaca göre ayrı ayrı yapılan operasyonlardır.

Abdominoplasti

Karın Germe ameliyatı, Teknik olarak abdominoplasti olarak bilinen karın germe, seçilen en popüler plastik cerrahi işlemlerinden biridir.

Ağız ve Diş Sağlığı

Dolgu çürük nedeniyle zarar görmüş dişlere normal işlevini kazandırmaya yardımcı olan bir işlemdir.

Meme dikleştirme ameliyatı aynı zamanda mastopexy ya da meme kaldırma ameliyatı olarak ta bilinen bir estetik meme operasyonu.

Genital Region Aesthetics

‘Genital estetik’ ameliyat ve uygulamaları, kadınlarda genital bölgeye yapılan kozmetik uygulamalardır.

Arm Tension Surgery

Kol germe ameliyatı yaşın ilerlemesine ve kilo kaybına paralel olarak sarkan ve gevşeyen üst kol derisine uygulanan bir estetik cerrahi operasyonudur.

Randevu almak ister misin?

(+90) 545-710-1300 numarayı arayabilir veya randevu formu formunu doldurabilirsin!