Liposuction | Vaser and Lazer

Op. Dr. Murat Polat

Liposuction; karın bölgesi, bel, kalça, bacak, sırt, kol ya da boyun bölgesi gibi vücudun belirli bölümlerindeki yağ fazlalığını gidermede kullanılan popüler bir prosedürdür.

Liposuction Nedir?

Kişinin gelişim evresi süreci içerisinde vücudunda yağ hücresi artışı doğru oran ile artış sağlar. Gelişim evresinin tamamlanmasının ardından gelişen yağ hücre sayısı sabit kalırken, hacim artışı görülür bu da vucüt endeksi üzerinde ki kilo artışı ile sonuçlanır.

Yağ aldırma cildin altındaki fazla yağ birikimlerinin özel kanüller aracılığı ile vakum veya özel hazırlanmış enjektörler kullanılarak, emilmesi yöntemidir. Bu yöntemle fazla yağlar rahat ve güvenli bir şekilde alınabilmektedir.

Günümüzde yağ aldırma operasyonlarında klasik liposuction yönteminin yerini artık hasta için minimal cerrahi gerektiren daha konforlu teknikler yer almaya başlamıştır. Artık lazer liposuction ise vakumdan çok daha farklı ve ileri teknoloji kullanılarak yapıldığı için nokta atışı yapmaktadır.

Liposuction yapılacak yer öncelikle uzman doktor tarafından özel kalem yardımı ile çiziliyor ve hedef tamamen belirleniyor. Liposuction yapılacak yer belirlendikten sonra lazerleme işlemi yapılarak, liposuction yağ aldırma ameliyatına başlanmış olunuyor.

Liposuction belli bölgelerde toplanan yağların büyük çaplı kanüllerkullanılarak alınması yöntemidir. Bu metod deride geniş boşlukların kalmasına ve kontür bozukluklarının oluşmasına sebep olur.

Bu nedenle hastanelerimizde;  klasik liposuction yöntemi yerine Lazer Lipoliz( SlimLipo) yöntemi uygulanmaktadır. Yapılan çalışmalar yağ hücrelerinin Lazer enerjisi ile fonksiyon göremeyip dağıldığını göstermiştir. Bu sırada alt deriyi etkileyen Lazer enerjisinin kollajen ve elastik lifleri etkileyerek doku kalitesini arttırdığı belirlenmiştir.

Liposuction Yapılma Nedenleri

Diyet ve egzersize rağmen bölgesel olarak kalan dirençli yağların ve hücrelerinin alınmasında Lazer Lipoliz (SlimLipo) ameliyatı oldukça etkilidir diyebiliriz. Ameliyatın temel amacı yağdan ziyade yağ hücrelerinin alınmasıdır.Bu yöntem sadece cilt altında biriken yağı yok etmekle kalmaz aynı zamanda ciltteki kollajen üretimini artırarak cildin daha gergin ve genç görünmesini de sağlar.
Lazer Lipoliz (Slimlipo) başlıca üç amaçla kullanılmaktadır.
  • Bölgesel yağ fazlalığının giderilerek vücuda şekil verilmesi amacıyla
  • Gevşek olan ciltte gerginlik elde edilmesi amacıyla
  • Terlemeyi engellemek amacıyla koltuk altına uygulanabilmektedir.

LIPOSUCTION ÖNCESİ & SONRASI

Önceki ve sonraki fotoğrafları karşılaştırmak için kaydırıcıyı kullanın

Liposuction Ameliyat Yaşı Nedir?

Adayın genel sağlık durumunun iyi olması gerekir. Obezite problemi olan şişman kişilerin zayıflamasını sağlamak için uygulanan bir yöntem değildir. Vücudun belli bölgelerinde birikinti oluşturan, vücut hatlarını bozan yağ birikimlerinin alınması için uygulanır. Amaç hastayı zayıflatmak değil, vücut hatlarında çıkıntılı görünüm oluşturan yağ birikimlerini alarak vücut hatlarını daha düzgün ve daha orantılı hale getirmektir.
Uygun aday olma kriterlerinden biri de derinin özellikleridir. Yaşı genç kişilerde alınacak sonuçlar daha verimli olur. Deri elastikiyeti bozulmuş olan kişilerde çoğu zaman deri fazlalıklarının çıkarıldığı germe ameliyatlarının da yapılması gerekmektedir.

Liposuction Anestezi Yöntemi ve Süresi

Operasyon işlem yapılacak alanın durumuna göre lokalya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat hastane koşullarında lokal veya genel anestezisi altında yapılır. Yapılacak bölgelerin sayısına ve büyüklüğüne göre operasyon süresi değişkendir. SlimLipo ameliyatında 3-4 mm’lik küçük kesiler yapılarak planlanan bölgelerden yağlar alınır.

Liposuction İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası işlem uygulanan bölgeye bandaj uygulaması yapılır. Bu bandaj yaklaşık 4-5 gün kalır. İlk pansuman genellikle 3. günde yapılır.

Erken dönemde bir miktar şişlik ve morluk olabilir.

Bunlar hızla kendiliğinden düzelir. Yapılacak bölgelerin genişliği ve sayısına göre ortalama 3-7 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Sonucun daha net görülebilmesi için 3 ayı beklemek gerekir.

Randevu almak ister misin?

(+90) 545-710-1300 numarayı arayabilir veya randevu formu formunu doldurabilirsin!

LIPOSUCTION (YAĞ ALDIRMA)

Yaptığım operasyonları inceleyin


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /home/alondanb/drmuratpolat.com/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184

* Resimler, hastalarımın onayı ile yayınlanmaktadır. Resimlerin, izinsiz kullanılması yasaktır.

Liposuction (Yağ Aldırma)

Hakkında Merak Edilenler

Liposuction, diyet ve egzersizle kurtulamadığınız yağları temizleyen estetik tekniğidir.

Alanında uzman bir cerrah tarafından genellikle şekillerini düzeltmek için kalça, göbek, uyluk, kalça veya yüze yapılır. Liposuction, ayrıca yüz germe, göğüs dikleştirme gibi diğer estetik ameliyatlarıyla birlikte de yapılabilir.”

Liposuction, zayıflatma estetiği değildir. Selülit tedavisi de değildir. Ayrıca minimal invazivli bir cerrahi tekniktir.

Bu yüzden genel sağlığınızın yerine olması gerekir. Vücut kitle indeksinin %30’luk diliminde olmanız yani ideal kilonuza yakın olmanız tavsiye edilir. Sağlam ve esnek bir cilde sahip olmak önemli.

Sigara içmemelisiniz. Kan dolaşımı ile ilgili sağlık sorunlarınız varsa veya kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı veya zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa prosedürden önce alanında uzman doktorlarınızdan onay almanız gerekir.

Ayrıca cerrahınıza sahip olduğunuz alerjileri ve aldığınız ilaçlar hakkında bilgi verin. Ameliyattan birkaç hafta önce kan incelticileri ve bazı ağrı kesiciler gibi ilaçları almayı bırakmanız önerilir.”

İşlemin yapıldığı gün evinize gidersiniz. Siz eve götürmesi için bir yakınınızdan destek olabilirsiniz.

Liposuctiona başlamadan önce, doktorunuz vücudunuzun tedavi edilecek alanlarını işaretler. Öncesi ve sonrası karşılaştırmalarını yapmak için daha sonra kullanmak üzere fotoğraflarınızı çekebilir.

Sonra, genel anestezi alırsınız ya da lokal anestezi de uygulanabilir. Lokal anestezi uygulanırsa işlem sırasında hiçbir şey hissetmez ama uyanık kalırsınız.

Teknik açıdan birbirinden farklı birçok liposuction türü bulunur. Fakat hepsinin ortak noktası, vücudunuzdan yağ emmek için vakumla bağlantılı, kanül olarak adlandırılan ince bir tüpün kullanılmasıdır.

Lazer destekli liposuction olan LazerLipo ya da SmartLipo, en yaygın olarak tercih edilen teknikler arasındadır.

Sahip olduğunuz ameliyat türüne bağlı olarak değişse de genellikle hastanede kalınması gerekmez.

Yine kullanılan tekniğin türüne ve cilt yapınızın özelliğine göre morluk, şişlik ve ağrı oluşabilir. Cerrahınız, ödemi ve yeni vücut şeklini kontrol etmek için ameliyattan sonra bir süreliğine boyunca bir korse giymenizi isteyebilir.

Çoğunluklar birkaç gün içinde işinize ve 2 hafta içinde de normal faaliyetlerine dönebilirsiniz.

Yağ hücreleri, liposuction sırasında kalıcı olarak çıkarılır. Ancak vücudunuzun farklı bölgelerinde oluşan yeni yağ hücreleriyle kilo alabilirsiniz.

Ameliyattan sonra yeni şekli korumak için çok yağsız protein, meyve ve sebze, tahıl ve az yağ içeren bir diyet uygulayın.

Ve düzenli olarak egzersiz yamalısınız.

Tüm Operasyonlarım

Estetik ve Plastik Cerrahi Operasyonu Yaptığım Tüm İşlemler

Rinoplasti

“Rinoplasti” olarak ifade edilen burun estetiği ameliyatı; burundaki şekil bozukluklarını iyileştirmek için uygulanan bir cerrahi işlemdir.

MAMOPLASTİ

Meme büyütme işlemi meme ölçüsü normalden küçük kadınların sıklıkla başvurduğu bir estetik ameliyattır.

Otoplasti

Kepçe kulak, doğumdan veya genetik sebeplerden dolayı, meydana gelen estetik bir sorundur.

Üst Bacak Germe

Uyluk ve kalça germe ameliyatı; uyluk ve kalça bölümünde gevşemiş, sarkmış olan deri ile yağ dokusunun çıkartılması, bölgenin gergin ve düz bir hale getirilmesi işlemidir.

Blefaroplasti

Üst ve alt göz kapaklarındaki sarkmış fazla derilerin çıkartılması ve yağ torbalanmalarının düzeltilmesi operasyonudur.

Bariatrik Cerrahi

Vücut Şekillendirme operasyonları, vücudu istenilen forma sokarak, obeziteyi yenen hastaların istedikleri vücut biçimine kavuşmasını sağlamaktadır.

Botulinum Toksini

İşlem ile en yaygın olarak yüzün üst bölgesinde görülen ve yüz mimiklerinden kaynaklı kas hareketlerinden oluşan kırışıklıklardır.

Ağız ve Diş Sağlığı

Dolgu çürük nedeniyle zarar görmüş dişlere normal işlevini kazandırmaya yardımcı olan bir işlemdir.

Mamoplasti

Mamoplasti operasyonu ile yağ, meme dokusu ve deri çıkarılır; memeler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale gelir.

Face Lift - Neck Lift

Yüz ve boyun germe operasyonları birlikte veya ihtiyaca göre ayrı ayrı yapılan operasyonlardır.

Abdominoplasti

Karın Germe ameliyatı, Teknik olarak abdominoplasti olarak bilinen karın germe, seçilen en popüler plastik cerrahi işlemlerinden biridir.

Meme dikleştirme ameliyatı aynı zamanda mastopexy ya da meme kaldırma ameliyatı olarak ta bilinen bir estetik meme operasyonu.

Genital Region Aesthetics

‘Genital estetik’ ameliyat ve uygulamaları, kadınlarda genital bölgeye yapılan kozmetik uygulamalardır.

Arm Tension Surgery

Kol germe ameliyatı yaşın ilerlemesine ve kilo kaybına paralel olarak sarkan ve gevşeyen üst kol derisine uygulanan bir estetik cerrahi operasyonudur.

Randevu almak ister misin?

(+90) 545-710-1300 numarayı arayabilir veya randevu formu formunu doldurabilirsin!